Nowoczesna architektura : Wzrasta świadomość znaczenia przestrzeni publicznych – oto jak możemy na tym zarabiać

Piazza del Campo, Siena, Włochy.
Obraz.
Użytkownik Flickr liakadaweb jest licencjonowany na licencji CC BY 2.0 Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez Common Edge jako Jak przestrzeń publiczna może budować społeczność i ratować demokrację .
Przestrzenie publiczne mają chwilę.
Ludzie spoza obszaru planowania miejskiego zaczynają dostrzegać istotny wkład, jaki wnoszą w naszą jakość życia: wkładanie przyrody i pamięci kulturowej w codzienność, przypominając o naszych wspólnych obowiązkach, wspierając demokratyczną ekspresję.
Ludzie zaczynają również dostrzegać subtelne sposoby, w jakie wkłady te są niszczone przez groźby prywatyzacji, korporacyjnego zawłaszczania i apatii.
Największy moment, ten moment jest nam dostarczany przez Apple, który rozpoczął agresywną zmianę marki, aby ponownie konceptualizować swoje sklepy jako.
place miejskie ,.
i stworzyła falę dobrze uzasadnionej troski.
Technologia nadal odsuwa nas od konieczności opuszczania domów lub kontaktu twarzą w twarz z innymi ludźmi.
Jeśli dla każdego działania wystąpi równa i odwrotna reakcja, to wynikałoby z tego, że możliwości takiej interakcji międzyludzkiej stają się luksusem, od którego zaczynamy poszukiwać, wezwaniem do zapamiętania naszego pochodzenia jako istot społecznych.
Nie nadać zbyt dużej roli technologii w tym momencie w grę wchodzi również polityka: postęp polityczny często wymaga fizycznego miejsca do skorzystania z naszych pierwszych praw do poprawek (lub do walki o nie).
Duże, widoczne przestrzenie publiczne są naturalnym domem.
Zwłaszcza Amerykanie odkryli niedawno, że miejsca, które traktujemy jak przestrzenie publiczne – na przykład lotniska – są w rzeczywistości domeną prywatnych firm lub są zagrożone, że zostaną przekazane prywatnym firmom.
Kiedy widzimy przestrzenie publiczne jako fizyczne rozszerzenie naszych praw, zaczynamy zbliżać się do ich prawdziwej wartości dla naszego społeczeństwa.
Piazza del Duomo, Mediolan.
Obraz.
Użytkownik Flickr Raymond Cunningham na licencji CC BY-SA 2.0 O co zatem powinniśmy zapytać w tej chwili o przestrzeń publiczną.
Przestrzeń publiczna jest często reklamowana jako klucz do budowania poczucia wspólnoty.
Moim zdaniem budowanie społeczności oznacza umacnianie znaczących relacji międzyludzkich; budowanie dynamicznej, wspólnej tożsamości; sprzyjanie zarządzaniu miejscem; i stworzenie poczucia przynależności, który jest wystarczająco pewny siebie, by otwarcie powitać nowych.
Ale odłożenie na bok obszaru z kilkoma drzewami i kilkoma ławkami prawie nie gwarantuje, że przestrzeń zrobi którąś z tych rzeczy pomyślnie (patrz #PlacesIDontWantToSit).
Warto więc zbadać, jak dokładnie robią to dobre przestrzenie publiczne i jak moglibyśmy je zaprojektować, aby lepiej to robić w przyszłości.
Możemy początkowo ocenić przestrzeń publiczną za pomocą jej cech fizycznych.
Co definiuje jego krawędzie.
W końcu przestrzeń jest tylko tak dobra, jak ją definiuje – budynki, ogrodzenia, drzewa lub linia kredy.
Czy te krawędzie wygodnie zawierają przestrzeń, a jednocześnie mają wystarczającą przepuszczalność, aby zapraszać.
Do czego służy zaproszenie w przechodzącym.
Duża rzeźba czy pomnik.
Czego używa, aby zachęcić przechodnia do odpoczynku.
Zielona przestrzeń.
Etap koncertowy.
W jaki sposób skaluje się wraz z kontekstem – czy jest zbyt duży dla małej nadmorskiej wioski, czy niewymiarowy jak plac państwowy i jak się skaluje do ludzkich ciał, które przez nią przechodzą.
Campo w Sienie, Włochy, często jest reklamowane jako idealne plac publiczny: ma charakterystyczny pomnik wieży, który ogłasza się ponad resztą tkanki miejskiej i dobrze dopracowaną krawędzią wyznaczoną przez ludzkie budynki z zachęcającymi alejkami dla pieszych.
Lekkie nachylenie chodnika zachęca zarówno zmęczonych podróżników, jak i mieszkańców wioski do zjedzenia się w ciepłym popołudniowym słońcu.
A jego wymiary fizyczne pozwalają przeciętnemu człowiekowi odróżnić tożsamość innego człowieka z niemal dowolnego punktu w jego obrębie.
Downtown, Greenville, Karolina Południowa.
Obraz.
Użytkownik Flickr Lovinkat licencjonowany na licencji CC BY 2.0 mogę wyraźnie wspomnieć podczas wycieczki autokarowej po collegu, wysiadając z autobusu na Main Street w Greenville, SC.
Przywitały nas szerokie chodniki z obfitymi drzewami ulicznymi, dobrze wybrukowane przejścia dla pieszych, które zaprosiły nas do surfowania z jednego rzędu sklepów i witryn sklepowych do drugiego, przerywanego przez sztukę publiczną, a kończącego się w parku z widokiem na rzekę.
Dzięki miejscom do siedzenia i pewnej ochronie przed żywiołami ulica zachęcała ludzi do interakcji i odpoczynku.
To był mój pierwszy osobisty.
Aha.
że ulica może być czymś więcej niż tylko korytarzem do sprawnego poruszania się samochodów – gdyby jej fizyczne elementy były dobrze zaprojektowane, mogłaby być równie ważna dla zdrowia w miejscu, w jakim park jest.
Tak samo, jak projektanci środowisko fizyczne może wahać się, aby to przyznać, żadna ilość ani konfiguracja namacalnych elementów nie może w magiczny sposób stworzyć niematerialnego poczucia wspólnoty – ludzie są ostatecznie odpowiedzialni za to.
Ale zaprojektowane przestrzenie mogą stworzyć przyjazne otoczenie dla takiej wspólnoty.
Jaką charakterystykę dzielą te środowiska, zapewniają przestrzeń dla interakcji międzyludzkich.
[hasła pokrewne: castorama magnolia, szamba plastikowe cena, murbud szczecin ]

Powiązane tematy z artykułem: castorama magnolia murbud szczecin szamba plastikowe cena